Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:42

Poznajcie Fort Bema

Nazwa Fortu Bema pochodzi od znajdującego się na jego terenie dawnego fortu Twierdzy Warszawa.
Poznajcie Fort Bema
Fort Bema

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • Forcie Bema
  • historii Fortu i jego obecnym wyglądzie

Fort Bema

Fort Bema, a właściwie fort „P“ (Parysów) powstał w latach 1886–1890 w ramach budowy drugiego (wewnętrznego) pierścienia fortów Twierdzy Warszawa. 31 stycznia 1909 roku wydano rozkaz likwidacji Twierdzy, ale wysadzono jedynie poternę i prochownię u styku prawego barku i czoła.

Nazwa Parysów pochodzi od wsi Parysów położonej na północ od fortu (do 1939 r. przy granicy Warszawy) – współcześnie jest to okolica ulicy gen. Maczka, przedłużenia ul. Powązkowskiej.

Historia Fortu

W 1921 fort Parysów przemianowano na fort Bema. W latach 1924–1939 mieściły się tam Warsztaty Zakładów Amunicyjnych Nr 1 zajmujące się elaboracją amunicji karabinowej i rekonstrukcją łusek artyleryjskich. W czasie II wojny światowej znajdowały się tam niemieckie magazyny wojskowe. Także po wojnie Wojsko Polskie zajęło fort. W latach 80. XX wieku część terenu fortu przekazano Wojskowemu Klubowi Sportowemu Legia Warszawa.

W 1999 zarząd nad terenem dawnego fortu przejęła gmina, a później dzielnica Bemowo. W 2002 przystąpiła ona do rewitalizacji terenu dawnego fortu. Wycięto część dzikiej roślinności, zbudowano nowe mosty nad uporządkowanymi fosami, wytyczono nowe alejki i ścieżki rowerowe, usypano groble obok zabytkowego mostu fortecznego, niemniej same wnętrza fortu są niewykorzystane.

Na obszarze fortu powstały osiedla mieszkaniowe, jedno z nich ma w nazwie „Fort Bema”. Przy forcie działają jeszcze Wojskowe Zakłady Lotnicze, a w jednym z hangarów dawnego lotniska znajduje się hala sportowa. Działa tu też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Fort Bema obecnie

Dziś fort, choć zaniedbany, zachowany jest w lepszym stanie niż inne. Znajduje się tu malowniczy, nieco dziki park, któremu stare ceglane budowle dodają sporo klimatu i romantyczności. Dawne fosy uporządkowano, pływają po nich kaczki z kaczętami, a wzdłuż wody biegną przyjemne ścieżki spacerowe. Do wielu pomieszczeń fortowych służących dawniej jako magazyny można wchodzić. W niektórych parę lat temu urządzono galerię street artu. I dziś te ponad stuletnie tunele ozdobione podniszczonym graffiti robią surrealistyczne wrażenie. Nad tutejszą fosą przerzucono 3 mostki, jeden z nich – stalowy, jest zabytkiem. Jest fajny, duży plac zabaw, kawiarnia w jurcie i kilka innych lokali w okolicznych blokach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ