Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 03:46

Seniorzy na wycieczce w Laskach

Podopieczni DPS Kombatant na wycieczce w Laskach
Seniorzy na wycieczce w Laskach

Źródło: DPS Kombatant

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • wycieczce seniorów
  • założycielce Ośrodka w Laskach

Jak piszą na stronie "DPS Kombatant" wszyscy seniorzy lubią wycieczki, zarówno te bliższe jak i dalsze. Dlatego podopieczni wraz z z opiekunami wybrali się do miejscowości Laski aby zwiedzić tamtejszy Ośrodek Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i poznać życiorys błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej – założycielki tego pięknego miejsca. Podczas wyprawy mieli okazję aby posłuchać siostry Angeliki, która podzieliła się z nimi historią i ciekawostkami z życia organizacji, która istnieje od 111 lat

Wieś Laski

Laski to wieś wtopiona w zachodni skraj Puszczy Kampinoskiej, stanowiący bramę do wrót wielkiej Warszawy. We wsi tej z inicjatywy Róży Czackiej od 1922 r. zaczęto wznosić pierwsze obiekty zakładu dla dzieci niewidomych. Jak do tego doszło?


To dzięki staraniom matki Elżbiety Róży Czackiej powstało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. To ona stworzyła w Laskach pod Warszawą ośrodek dla niewidomych dzieci. Beatyfikowana 12 września matka Elżbieta całe życie poświęciła na pomaganie innym.

Róża Czacka

Życie panny hrabianki Róży Czackiej, urodzonej 22 października 1876 roku w bogatym majątku ziemskim w Białej Cerkwi na Ukrainie, zapowiadało się sielankowo. Od najmłodszych lat była kochana i rozpieszczana przez piątkę starszego rodzeństwa oraz przez rodziców – hrabiego Feliksa Czackiego i Zofię Czacką z Ledóchowskich.

Hrabia Feliks Czacki był aktywnie zaangażowany w społeczne i gospodarcze życie kraju. To jego inicjatywą było przeprowadzenie linii kolejowej Warszawa-Wiedeń, która otworzyła przed Polską wrota na zachód Europy. Pradziadkiem Róży był Tadeusz Czacki, działacz Komisji Edukacji Narodowej oraz założyciel Liceum Krzemienieckiego. Była to polska szkoła w Krzemieńcu na Wołyniu, nazywana „polskimi Atenami”, która odegrała kluczową rolę w krzewieniu na tym terenie polskiej kultury. Z kolei stryj dziewczynki, kardynał Włodzimierz Czacki, był sekretarzem papieża Piusa IX i doradcą papieża Leona XIII. Cała rodzina od lat pozostawała wierna patriotycznym tradycjom i chrześcijańskim wartościom.

 

 

REKLAMA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ