Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 06:55
Reklama

Blaszany płot przy Waldorffa 29 zniknął. Najemca w porozumieniu z konserwatorem wymienił ogrodzenie

[Tylko u nas!] Najemca zabytkowej wartowni usunął nielegalny płot z blachy. Konserwator nawiązał kontakt z najemcą, który wymienił ogrodzenie na ażurowe. Ponadto budynek będący częścią Zespołu Wytwórni Amunicji nr 1 ma przejść remont najprawdpodobniej już w przyszłym roku.

Autor: Wiktor Zając

W tym artykule przeczytasz o:

  • dalszym przebiegu sprawy związanej samowolą budowlaną prz ul. Waldorffa 29;
  • podjętych działaniach przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;
  • planach inwestora wobec budynku dawnej wartowni.

Wracamy do tematu ogrodzenia przy ul. Waldorffa 29 i 31A, o czym pisaliśmy na łamach naszej gazety ponad 2 miesiące temu. Sprawa zaczęła się od interpelacji z marca b.r. złożonej przez radnego dzielnicy Roberta Podpłońskiego, który zapytał Urząd Dzielnicy o kwestię legalności potężnego ogrodzenia z blachy trapezowej, otaczającego działkę przy ul. Waldorffa. W odpowiedzi na interpelację od Burmistrzyni Bemowa Urszuli Kieszkowskiej czytamy, że Wydział Architektury i Budownictwa nie wydał decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Ponadto sprawa została przekazana do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Nadzór budowlany poinformował jedynie o kompetencjach jakie sam posiada, a jakie Wydział Architektury i Budownictwa. Niemniej z pisma z maja b.r. nie wynikało czy PINB sprawą się zajmie czy też nie. W związku z czym postanowiliśmy się przyjrzeć całej sprawie.

Budynek wartowni Zespołu Wytwórni Amunicji nr 1 z perspektywy ul. Waldorffa ze starym i z nowym ogrodzeniem

Blaszane ogrodzenie zasłoniło widok na zabytek, a także widoczność na drodze

We wrześniu otrzymaliśmy informację od Agencji Mienia Wojskowego - właściciela nieruchomości przy ul. Waldorffa 29 i 31A, że to nie ona ustawiła pełne ogrodzenie z blachy, lecz jej najemca. Więcej o tej sprawie możecie przeczytać w artykule „Samowola w zabytkowym Zespole Wytwórni Amunicji. Potężny płot ograniczył widoczność na rondzie”. Blaszany płot nie tylko zasłonił zabytkową wartownię historycznego zespołu budowlanego Wytwórni Amunicji nr 1, ale także ograniczył widoczność na drodze, w szczególności w obrębie ronda im. E. Zahorskiej.

Niedługo po naszym artykule, bo 14 listopada b.r. pracownik Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Bemowo przeprowadził wizję w terenie oraz wykonał dokumentację fotograficzną ogrodzenia z widokiem od strony ronda im. E. Zahorskiej i od strony ul. Waldorffa, co potwierdziła sama rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy. Ponadto 19 listopada 2024 r. Wydział Architektury i Budownictwa ponownie wysłał pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o przeprowadzenie kontroli.

Blaszane ogrodzenie ograniczało widoczność na rondzie Zahorskiej. Po wymianie ogrodzenia na siatkę ocynkowaną bezpieczeństwo zdecydowanie się poprawiło

Konserwator przeprowadził skutecznie zobowiązał najemcę do wymiany ogrodzenia

Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Anna Śmigielska, służby konserwatorskie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nawiązały kontakt z najemcą nieruchomości przy ul. Waldorffa 29 i 31A  celem uzyskania wyjaśnień w sprawie. „Według wyjaśnień złożonych przez najemcę ogrodzenie zostało postawione w wyniku przebywania na terenie nieruchomości osób nieuprawnionych prowadzących do dewastacji zabytkowego budynku przy ul. Waldorffa 29. Budynek jest przed remontem, wniosek w tej sprawie ma być złożony do WUOZ w przyszłym roku - dodała Anna Śmigielska.

Interwencja przez pomoc, bez konieczności wystosowywania oficjalnych pism

Jak udało się nam ustalić, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków postanowili bezpośrednio skontaktować się z najemcą oferując mu pomoc. „Najemca złożył wniosek o montaż tymczasowego płotu, który będzie zbudowany z siatki plecionej i będzie przezierny i 9 grudnia otrzymał w odpowiedzi decyzję w sprawie” - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Nowe ażurowe ogrodzenie zostało natychmiast wymienione tego samego tygodnia, w którym najemca dostał zgodnę na jego montaż. „Ma to być tymczasowy płot do czasu przeprowadzenia remontu willi przy ul. Waldorffa 29” - dodała rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy. Warto zaznaczyć, że sprawa zakończyła się bez konieczności wszczęcia postępowań administracyjnych. Dzięki współpracy obu stron, sprawę udało się szybko i skutecznie doprowadzić do końca. 

Widok na rondo im. E. Zahorskiej od strony wschodniej

Pozostajemy z nadzieją, że przyszły rok zaowocuje pozytywnymi zmianami zarówno z planowanym remontem dawnej wartowni, ale także względem pozostałych budynków w Zespole Wytwórni Aminicji. 
 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama