W tym artykule przeczytasz o:
- dalszym przebiegu sprawy związanej samowolą budowlaną prz ul. Waldorffa 29;
- podjętych działaniach przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;
- planach inwestora wobec budynku dawnej wartowni.
Wracamy do tematu ogrodzenia przy ul. Waldorffa 29 i 31A, o czym pisaliśmy na łamach naszej gazety ponad 2 miesiące temu. Sprawa zaczęła się od interpelacji z marca b.r. złożonej przez radnego dzielnicy Roberta Podpłońskiego, który zapytał Urząd Dzielnicy o kwestię legalności potężnego ogrodzenia z blachy trapezowej, otaczającego działkę przy ul. Waldorffa. W odpowiedzi na interpelację od Burmistrzyni Bemowa Urszuli Kieszkowskiej czytamy, że Wydział Architektury i Budownictwa nie wydał decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Ponadto sprawa została przekazana do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Nadzór budowlany poinformował jedynie o kompetencjach jakie sam posiada, a jakie Wydział Architektury i Budownictwa. Niemniej z pisma z maja b.r. nie wynikało czy PINB sprawą się zajmie czy też nie. W związku z czym postanowiliśmy się przyjrzeć całej sprawie.
Blaszane ogrodzenie zasłoniło widok na zabytek, a także widoczność na drodze
We wrześniu otrzymaliśmy informację od Agencji Mienia Wojskowego - właściciela nieruchomości przy ul. Waldorffa 29 i 31A, że to nie ona ustawiła pełne ogrodzenie z blachy, lecz jej najemca. Więcej o tej sprawie możecie przeczytać w artykule „Samowola w zabytkowym Zespole Wytwórni Amunicji. Potężny płot ograniczył widoczność na rondzie”. Blaszany płot nie tylko zasłonił zabytkową wartownię historycznego zespołu budowlanego Wytwórni Amunicji nr 1, ale także ograniczył widoczność na drodze, w szczególności w obrębie ronda im. E. Zahorskiej.
Niedługo po naszym artykule, bo 14 listopada b.r. pracownik Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Bemowo przeprowadził wizję w terenie oraz wykonał dokumentację fotograficzną ogrodzenia z widokiem od strony ronda im. E. Zahorskiej i od strony ul. Waldorffa, co potwierdziła sama rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy. Ponadto 19 listopada 2024 r. Wydział Architektury i Budownictwa ponownie wysłał pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o przeprowadzenie kontroli.
Konserwator przeprowadził skutecznie zobowiązał najemcę do wymiany ogrodzenia
Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Anna Śmigielska, służby konserwatorskie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nawiązały kontakt z najemcą nieruchomości przy ul. Waldorffa 29 i 31A celem uzyskania wyjaśnień w sprawie. „Według wyjaśnień złożonych przez najemcę ogrodzenie zostało postawione w wyniku przebywania na terenie nieruchomości osób nieuprawnionych prowadzących do dewastacji zabytkowego budynku przy ul. Waldorffa 29. Budynek jest przed remontem, wniosek w tej sprawie ma być złożony do WUOZ w przyszłym roku - dodała Anna Śmigielska.
Interwencja przez pomoc, bez konieczności wystosowywania oficjalnych pism
Jak udało się nam ustalić, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków postanowili bezpośrednio skontaktować się z najemcą oferując mu pomoc. „Najemca złożył wniosek o montaż tymczasowego płotu, który będzie zbudowany z siatki plecionej i będzie przezierny i 9 grudnia otrzymał w odpowiedzi decyzję w sprawie” - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Nowe ażurowe ogrodzenie zostało natychmiast wymienione tego samego tygodnia, w którym najemca dostał zgodnę na jego montaż. „Ma to być tymczasowy płot do czasu przeprowadzenia remontu willi przy ul. Waldorffa 29” - dodała rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy. Warto zaznaczyć, że sprawa zakończyła się bez konieczności wszczęcia postępowań administracyjnych. Dzięki współpracy obu stron, sprawę udało się szybko i skutecznie doprowadzić do końca.
Pozostajemy z nadzieją, że przyszły rok zaowocuje pozytywnymi zmianami zarówno z planowanym remontem dawnej wartowni, ale także względem pozostałych budynków w Zespole Wytwórni Aminicji.
Napisz komentarz
Komentarze