Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:22

Festiwal organowy na Bemowie!

Wszystkich melomanów zapraszamy na kolejne spotkanie z muzyką klasyczną w ramach trzeciej już edycji Międzynarodowego Bemowskiego Festiwalu Organowego.
  • Źródło: Dzielnica Bemowo
Festiwal organowy na Bemowie!
organy w Kościele

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • muzyce organowej
  • koncercie organowym na Bemowie

Wrześniowy koncert organowy

15 września o godz. 16.00 w Parafii p.w. Bogurodzicy Maryi przy ul. Muszlowej 13 odbędzie się kolejny koncert organowy. 

W niedzielne popołudnie wystąpi Filip Pressaisen. 

III Międzynarodowy Bemowski Festiwal Organowy

Podczas II Międzynarodowego Festiwalu Organowego co miesiąc będziemy mieli okazję posłuchać wykonań najwybitniejszych artystów z całego świata, którzy prezentują muzykę z różnych kręgów kulturowych. Unikatowe organy w kościele Bogurodzicy Maryi pozwalają doświadczyć pełnej gamy brzmień tego interesującego instrumentu. 

Organy królową instrumentów

To pojęcie powstało już w renesansie ze względu na zalety tego instrumentu. Decyduje o tym przede wszystkim bogactwo możliwości brzmieniowych. Jako instrument duży - organy dysponują wielką liczbą głosów, a więc możliwością łączenia ich w nowe barwy, mają również dużą skalę dynamiczną i największą skalę zasięgu wysokości dźwięku. Organy obejmują całą skalę muzyczną stosowaną w muzyce w ogóle.

Organy mają rodowód pogański

Powstały w starożytności i do kościoła dostały się dopiero w VII wieku, to szybko związały się z przestrzenią sakralną, i muzyka powstająca na ten instrument w większości jest sakralna. Do XIX w. towarzyszyła ona liturgii. W XIX w. organy rozpowszechniają się w salach koncertowych, i wtedy powstaje pisana na nie literatura niesakralna. Chociaż samo pojęcie sacrum jest wieloznaczne. Na przykład w twórczości Bacha spotykamy wiele utworów, których forma stosowana była również w muzyce klawesynowej czy orkiestrowej. A jednak uznać je można za muzykę sakralną, gdyż przeznaczone były do oprawy liturgii. Toccaty, preludia i fugi na organy od wieków towarzyszą nabożeństwom, podkreślając ich uroczysty charakter czy - odwrotnie - wprowadzając w nastrój skupienia i modlitwy. Muzyka organowa jest więc sakralna według konwencji, formy, tradycji, chociaż nie bywa podbudowana tekstem, a przecież on jednoznacznie określa jej charakter.

Wstęp wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ