Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 06:32
Reklama
TYLKO U NAS

Jak skutecznie uciekać przed odpowiedzialnością? Waldorffa 28 wciąż niezabezpieczona

Wracamy do tematu Wadorffa 28. W listopadzie Agencja Mienia Wojskowego sprzedała deweloperowi zabytkową nieruchomość, będącą częścią historycznego zespołu budowlanego dawnej Wytwórni Amunicji nr 1. Były właściciel skutecznie pozbył się problemu, tymczasem budynek wciąż zniszczeje i nie jest zabezpieczony.
Jak skutecznie uciekać przed odpowiedzialnością? Waldorffa 28 wciąż niezabezpieczona

Autor: Wiktor Zając

W tym artykule przeczytasz o:

Reklama
  • dalszych losach zabytkowej nieruchomości przy ul. Waldorffa 28;
  • niewykonanych zaleceniach pokontrolnych wydanych przez konserwaotra zabytków;
  • pogarszającym się stanie budynku będącym częścią historycznego zespołu budowlanego dawnej Wytwóni Amunicji nr 1;
  • projekcie remontu więźby dachowej i pokrycia dachowego;
  • dalszych planach jakie zamierza podjąć konserwator.

Cztery miesiące temu na łamach naszej gazety opisywaliśmy sprawę sprzedaży nieruchomości przy ul. Waldorffa 28 przez Agencję Mienia Wojskowego. Obecnie właścicielem niszczejącego zabytku jest deweloper - firma Home Invest, która kupiła tę nieruchomość za 5 555 000 złotych. 3 lata wcześniej w budynku dwukrotnie wybuchł pożar, podczas to których doszło do sporego zniszczenia więźby dachowej. Mimo nakazów wydanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz zaleceń pokontrolnych wydanych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Agencja Mienia Wojskowego nie zrobiła praktycznie niczego w celu skutecznego zabezpieczenia zabytku.

Budynek przy ul. Waldorffa 28 (stan: 30 stycznia 2025 r.)

Chronologia wydarzeń związanych z wydanymi nakazami ciągie się od 2022 r.

We wrześniu 2022 r. PINB wydał decyzję nakazującą Agencji Mienia Wojskowego usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości stanu technicznego budynku poprzez odtworzenie więźby dachowej i pokrycia dachowego, mające na celu niezbędne zabezpieczenie obiektu budowlanego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także zabezpieczenie budynku przed osobami trzecimi.

W grudniu 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję zezwalającą na roboty nakazowe wydane przez PINB. W międzyczasie AMW pochwaliła się faktem, że wiosną 2023 r. zabezpieczyła budynek przed osobami trzecimi poprzez montaż stalowych drzwi wejściowych, zamurowanie otworów okiennych na poziomie parteru, a także poprzez zamontowanie płyt z OSB na wyższych piętrach. Dyrektor oddziału warszawskiego AMW Robert Gajda we wrześniu 2024 r., wiedząc, że nieznani sprawcy włamali się do budynku, niszcząc i wywarzając drzwi, a także wybijając dziury w zamurowanych otworach okiennych, nie podjął żadnych działań, w celu ich zabezpieczenia aż do sprzedaży budynku przy ul. Waldorffa 28.

Zalecenia pokontrolne konserwatora nie zostały wykonane w wyznaczonym terminie

Wcześniej, bo w lutym 2024 r. MWKZ przeprowadził kontrolę i wydał zalecenia pokontrolne dla AMW. Zalecenia te dotyczyły odtworzenia więźby dachowej i pokrycia dachowego, wykonania prac pielęgnacyjnych drzewostanu kolidującego z budynkiem wraz z usunięciem samosiewów rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie, usunięcia odpadów wielkogabarytowych z bliskiego otoczenia budynku, montaż rur spustowych, a także ponowne zabezpieczenie otworów okiennych. Konserwator wskazał termin wykonania powyższych prac nakazowych do 31 grudnia 2024 r. Po wydanych zaleceniach pokontrolnych AMW zleciła wykonanie projektu odbudowy więźby dachowej oraz pokrycia dachowego architektowi Pawłowi Smoczykowi, który wykonał projekt na początku jesieni. Agencja Mienia Wojskowego wiedząc, że termin wykonania remontu dachu kończy się wraz z końcem roku, postanowiła sprzedać nieruchomość deweloperowi w przetargu ustnym nieograniczonym, który odbył się 19 listopada. Natomiast umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w dniu 28 listopada.

Podarta plandeka nie tylko nie zabezpiecza już w żaden sposób resztek dachu, ale w każdej chwili może spaść na osoby trzecie poruszające się wokół budynku (stan: 30.01.2025 r.)

Z wyznaczonych przez konserwatora zaleceń wykonane zostały z grubsza wykonane te najprostsze, czyli usunięco śmieci i samosiejki bezpośrednio przy budynku. Natomiast od lata w znacznie gorszym stopniu wygląda dach. Wokół dachu zwisają postrzępione fragmenty plandeki, która w każdej chiwli może spaść na przechodniów. 

AMW pozbyła się problemu, a deweloper milczy

Postanowiliśmy zapytać się Agencję Mienia Wojskowego, a także firmę Home Invest, co dalej z zabezpieczeniem nieruchomości przy ul. Waldorffa 28. Z informacji otrzymanych od kierownika Działu ds. Nieruchomości Oddziału Regionalnego AMW Piotra Piątkowskiego wynika, że z chwilą nabycia nieruchomości wszelkie prawa i obowiązki przechodzą na nowego właściciela, w tym obowiązki wynikające z wydanych zaleceń. „Decyzją nr IOT/177/2022z dnia 28 września 2022 r. PINB nakazał do dnia 30 września 2025 r. odtworzyć wieźbę dachową i pokrycie dachowe oraz zabezpieczyć budynek przed dostępem osób trzecich” - dodał Piotr Piątkowski. Jak się okazało przedstawiciel AMW nie wspomniał nic o przekroczonym terminie wynikającym z zaleceń pokontrolnych wydanych przez konserwatora zabytków. Z kolei mimo wielokrotnch prób skontaktowania się z deweloperem, nie otrzymaliśmy od firmy Home Invest jakiejkolwiek odpowiedzi. Otrzymaliśmy jedynie informację, że kierownikiem budowy odpowiedzialnym za nieruchomość przy ul. Waldorffa 28 jest Michał Wypysiak.

Co z ukończoną dokumentacją projektowną na remont dachu?

Postanowiliśmy także dowiedzieć się czegoś więcej o projekcie zleconym architektowi Pawłowi Smoczykowi. Skoro AMW zleciła ten projekt architektowi, dlaczego nie zrobiono z niego użytku w celu wykonania niezbędnego remontu? Postanowiliśmy zapytać o tę kwestię samego arch. Pawła Smoczyka, który poinformował, że nie ma uprawnień do udostępniania informacji. Jednocześnie dodał, że dobro zabytku mocno leży mu na sercu. „Im prędzej zostanie wykonany dach, tym lepiej dla zabytku” - podkreślił architekt. „Z mojej strony jestem otwarty na rozmowy z nowym właścicielem” - dodał architekt Smoczyk. O projekt zapytaliśmy także AMW, która poinformowała, że projekt ten nie został przekazany nabywcy nieruchomości z uwagi na to, że nie stanowił on przedmiotu przetargu. Wszystko wskazuje na to, że AMW zleciła ten projekt wyłącznie na wypadek, gdyby nie była w stanie sprzedać nieruchomości przed terminem zaleceń pokontrolnych wydanych przez MWKZ.

Zawilgocone ściany przez brak zabezpieczonego dachu powodują coraz szybką degradację zabytku (stan: 30.01.2025 r.)

Co na to wszystko konserwator zabytków?

O sprawę nieruchomości przy ul. Waldorffa 28 zapytaliśmy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Z informacji przedstawionych przez rzeczniczkę prasową MWKZ Annę Śmigielską wynika, że przepisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nie przewidują możliwości przeniesienia na nabywcę zabytku obowiązków wynikających z wydanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zaleceń pokontrolnych wobec poprzedniego właściciela lub dysponenta zabytku. „Stąd też brak jest podstawy prawnej do pociągnięcia do odpowiedzialności dotychczasowego właściciela zabytku, w sytuacji, gdy przeniósł on prawo własności do zabytku nieruchomego na inny podmiot, a termin realizacji wydanych zaleceń pokontrolnych jeszcze nie upłynął” - podkreśliła Anna Śmigielska. Jak się okazuje przepisy wynikające z ustawy, nie przewidują możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności dotychczasowego właściciela zabytku, w sytuacji, gdy przed upływem terminu realizacji wydanych zaleceń pokontrolnych przeniósł on prawo własności do zabytku nieruchomego na inny podmiot.

Z drugiej strony budynku plandeka coraz bardziej zabezpiecza podmurówkę niż więźbę dachową (stan: 30.01.2025 r.)

Na tym etapie konserwator będzie musiał na nowo przeprowadzić kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Następnie konserwator rozważy zastosowanie adekwatnych instrumentów z zakresu nadzoru konserwatorskiego. Ponadto jak poinformowała Anna Śmigielska, w dniu 19 września 2024 r. wydana została decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w której pozwolono na remont dachu budynku przy Waldorffa 28. Z pozyskanych przez sam urząd konserwatorski informacji wynika, że nowy właściciel zamierza ten remont wykonać, zgodnie z wydaną decyzją i załączonym do niej projektem.

Pozostajemy w nadziei, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy nowy właściciel rozpocznie remont dachu, stosując się do terminu wskazanego przez nadzór budowlany. Będziemy na bieżąco informować o dalszych losach Waldorffa 28. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama