Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:51

Glinianki Sznajdra

Czy wiecie, że na terenie glinianek nakręcono finałową scenę z filmu "Miś"?, w której to tytułowa kukła misia transportowana przez helikopter urywa się i spada na oblodzony zbiornik wodny.
  • Źródło: wikipedia
Glinianki Sznajdra
Glinianki Sznajdra

Źródło: wikipedia

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • stawach na Bemowie
  • historii Glinianek Sznajdra

Glinianki Sznajdra (Sznajdera)

Staw leży po lewej stronie Wisły, w Warszawie, w dzielnicy Bemowo, w rejonie osiedla Jelonki Południowe. Otaczają go ulice: Połczyńska, Dźwigowa i Rotundy, a także stacja kolejowa Warszawa Główna Towarowa.

Zgodnie z ustaleniami w ramach Programu Ochrony Środowiska dla m. st. Warszawy na lata 2009–2012 z uwzględnieniem perspektywy do 2016 r. staw położony jest na wysoczyźnie i zasilany jest stale wodami podziemnymi. Staw jest bezodpływowy. Powierzchnia zbiornika wodnego wynosi 1,4259 hektara. Według numerycznego modelu terenu udostępnionego przez Geoportal lustro wody zbiornika znajduje się na wysokości 106,0 m n.p.m. Identyfikator MPHP to 201663. Leży na obszarze zlewni Żbikówki.

Historia

Staw jest glinianką. Powstał w wyniku zalania wodą wyeksploatowanego wyrobiska gliny. W XIX wieku, prawdopodobnie w 1846 r, na terenie Jelonek, przy ówczesnej szosie poznańskiej (obecnie ulica Połczyńska) powstała wytwórnia cegieł, dachówek i ceramiki. Jej założycielem był Bogumił Schneider. Cegły z tego zakładu posłużyły do budowy wielu warszawskich obiektów m.in. pobliskich fortów, jak Fort Chrzanów, Fort Blizne, czy Fort Wawrzyszew, które były budowane na zlecenie armii carskiej. Cegielnia, która w szczytowym okresie swojej działalności zatrudniała kilkuset pracowników, przestała działać po II wojnie światowej. Glinianki Sznajdra, obok pobliskich Glinianek Jelonek, z których również wydobywano surowiec oraz drewnianego pałacyku rodziny Schneidrów przy ul. Połczyńskiej 59, gdzie mieści się obecnie zbór zielonoświątkowców, są jedynymi pozostałościami po tym zakładzie.

Finałowa scena z filmu "Miś"

We wrześniu 2011 roku z okazji 30. rocznicy premiery filmu władze dzielnicy ustawiły na specjalnej platformie na terenie stawu słomianą replikę Misia, która miała służyć jako atrakcja turystyczna. W lipcu 2012 nieznani sprawcy podpalili kukłę, która doszczętnie spłonęła, mimo iż była specjalnie zabezpieczona na taki wypadek. Replika Misia została wykonana ponownie i umieszczona w innym miejscu na Bemowie wybranym przez mieszkańców dzielnicy – przy Bemowskim Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej, jednak po raz kolejny została spalona przez wandali w styczniu 2013 r.

W 2010 r. Glinianki Sznajdra przeszły rewitalizację – wytyczono alejki, ustawiono ławki i zbudowano pomost ze stanowiskami dla wędkarzy.

Przyroda

W 2004 roku na terenie zbiornika wodnego i w jego okolicach stwierdzono występowanie kaczki krzyżówki. Wśród ryb występują karp, krąp, lin, szczupak, słonecznica, płoć, okoń, wzdręga, różanka i boleń.

tablica informacyjna

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ