Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 02:31

Warszaty tematyczne dla dzieci

Zapraszamy na warsztaty tematyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas których najmłodsi zrobią unikatowe breloczki.
  • Źródło: Dzielnica Bemowo
Warszaty tematyczne dla dzieci
warsztaty filcowania

Źródło: Dzielnica Bemowo

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • warsztatach filcowania
  • twórczym działaniu poprzez filcowanie

Termin warsztatów

W sobotę, 19 października, o godz. 11.00 zapraszamy na warsztaty tematyczne dla dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat. Warsztaty odbędą się w „Spotykalni – Bibliotece Sąsiedzkiej” przy ul. Powstańców Śląskich 126.

O filcu

O filcu z pewnością słyszał każdy, ale w głównej mierze kojarzy nam się on z wątpliwej urody butami, które chroniły stopy przed nieprzyjemnym zimnem. Jeśli przyjrzeć się bliżej historii filcu, to okazuje się, że jest on pierwszym wyrobem włókienniczym, jaki kiedykolwiek wytworzyli ludzie. Filc powstaje w wyniku spilśniania – procesu wykorzystującego właściwości włókien z okrywy włosowej zwierząt do łączenia się w zbitą masę. Przy pomocy ciepłej wody, tłuszczu oraz siły ludzkich rąk ubijano wełnę lub sierść, aż do momentu powstania sztywnego, zwartego materiału. Później miejsce człowieka w tym procesie zajęły maszyny. Wyroby z filcu rozpowszechniły się na cały świat i dopiero w XIX wieku zaczęły odchodzić do lamusa. W dzisiejszych czasach znowu znalazło się miejsce dla filcowania, które pozwala się skupić, cudownie wycisza, uspokaja i porządkuje rozbiegane myśli. Co filcowanie daje naszym najmłodszym? Jakie korzyści przynosi filcowanie w wykonaniu dzieci?

Twórcze działanie

Przede wszystkim zajęcia z filcowania to twórcza zabawa z naturalnym surowcem, którą możemy zorganizować w każdych warunkach. Zajęcia z filcowania mogą być formą terapii pozwalającą uspokoić i wyciszyć myśli malucha. To prosta i przyjemna technika, która nie wymaga wyjątkowych zdolności, siły czy sprawności manualnych. W tworzonych figurkach każdą zmianę można cofnąć i udoskonalić swoje dzieło, stąd dziecka nie zniechęcają pomyłki, bo może je łatwo naprawić. Praca z wykorzystaniem metody filcowania, samodzielne tworzenie i nadawanie kształtów nowym formom, daje nieograniczone możliwości i wspomaga rozwój wyobraźni oraz zdolności manualne dziecka. W dobie wszechobecnego plastiku zajęcia z filcowania zwiększają wrażliwość dziecka i uczą go wykorzystania naturalnych surowców do prostej, a zarazem bardzo twórczej zabawy. Dzieci, pochylając się nad wspólnym projektem, np. podczas filcowania obrazków, uczą się współpracować w grupie, iść na kompromisy czy próbować przeforsować swoje zdanie.

 

Zapisy: [email protected] 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ