Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:23

Patroni bemowskich ulic #10 - Apollin

Ulica Apollina to ulica na Bemowie. Więcej informacji kim jest patron ulicy w dziesiątej edycji Patronów bemowskich ulic.
  • Źródło: wikipedia
Patroni bemowskich ulic #10 - Apollin
Patroni bemowskich ulic #10 - Apollin

Źródło: google maps

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • Apollinie
  • micie boga piękna i życia

Apollin 

(Apollo) - uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, zarazy, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz, natchnienia, lecznictwa i uzdrawiania, łucznictwa, kawalerów, a także wieszczek. Apollinowi przypisowano nagłe zgony mężczyzn.

Apollo był najprzystojniejszym męskim bogiem spośród greckich bóstw. Smukły, o złotych lokach, onieśmielał spojrzeniem swoich średnio niebieskawych oczu.

Jego atrybutami są łuk i lira.

Mit Apollina – poznaj historię boga wróżb

Mit Apolla był jednym z najważniejszych w starożytności. Opowiada jednocześnie o bogu artyście i bezwzględnym wojowniku.
Mit Apollina opowiada o najbardziej czczonym bogu greckiej starożytności, zaraz po Zeusie. Apollo był tak ważny, że jego kult przetrwał potajemnie aż do średniowiecza. W rzeczywistości nawet dzisiaj wiadomo, że wciąż ma naśladowców, którzy go wzywają.

Znaczenie, jakie ma mit Apollina, wiąże się z wielkimi mocami przypisywanymi temu bóstwu. Uważany był za boga sztuki, wróżb oraz nosiciela światła prawdy. Z drugiej strony uważano za władcę plag, epidemii i nagłej śmierci, ale także uzdrowienia i ochrony przed siłami zła.
Ponadto w micie Apollina temu bogu przyznano jednocześnie władzę nad pięknem, harmonią, równowagą, doskonałością. Inicjował okres dojrzałości u młodzieży, obył też obrońcą pasterzy, żeglarzy i łuczników, a także ostatecznym mistrzem łuku i strzały. Apollo to również bóg muzyki i poezji, władca muz i patron Wyroczni Delfickiej.

Skąd pochodzi mit Apollina

Mit Apollina wskazuje, że bóg ten był synem Zeusa, najwyższego autorytetu na Olimpie, i tytanidy Leto. Zeus początkowo zainteresował się siostrą Leto, Asterią, i próbował ją zdobyć siłą. Przestraszona tytanida zamieniła się w przepiórkę, aby uciec przed natrętnym kochankiem. Kiedy nadal ją nękał, rzuciła się do morza i zamieniała się w wyspę Ortigia.


Następnie najwyższy bóg Olimpu skierował wzrok na Leto, która odwzajemniła jego uczucia. Zaszła w ciążę, ale Hera, prawowita żona Zeusa, dowiedziała się o przygodzie i rozpoczęła zaciekły pościg za Leto.

Zdradzona Hera poprosiła swoją córkę Ejlejtyję, boginię porodu i połogu, aby nie doszło do narodzin. Dlatego Leto cierpiała straszne bóle przez dziewięć dni, zanim w końcu doszło do rozwiązania. Zaszła jednak pewna zmiana.

Ludzki bóg

Mit Apollina mówi, że ten bóg miał liczne potomstwo, ale nie miał szczęścia w miłości. Zainteresował się Kassandrą, której dał dar prorokowania, ale ona go odrzuciła. Potem zakochał się w Dafne z powodu strzały Kupidyna, ale kiedy ona nie odpowiedziała na jego miłość, zamieniła się w drzewo.

Mit Apollina opowiada o kilku epizodach, w których bóg ten brał udział. Wiele z nich było aktami przemocy. Jeden z najbardziej znanych miał miejsce, gdy Zeus nakazał Cyklopom zabić Asklepiosa, syna Apolla. Owładnięty bólem bóg sztuki zabił Cyklopa i został za to ukarany. Zeus wysłał go do świata śmiertelników i musiał żyć jak oni i doświadczyć ich cierpienia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ